Po co komu trener?

Początek każdego nawyku jest jak niewidzialna nić, jednak ilekroć powtarzamy swoje działania wzmacniamy tą nić, dodajemy do niej kolejny splot aż stanie się potężną liną i oplątuje nas więzami nie do zerwania-więzami myśli i czynów- Orison Swett Marden

 

Po co jest potrzebny instruktor?

Temat poruszony w tytule to temat delikatny na tyle aby nikogo nie urazić, jednocześnie niezmiernie ważny aby po prostu uzmysłowić niektórym, że ich możliwości samokontroli się wyczerpały i to co osiągnęli aktualnie jest dla nich górną półką wyników, oraz niezręczny dlatego że pisząc to nie chciałbym wyjść na zarozumialca .

Aby wejść na właściwą ścieżkę należy zdać sobie sprawę z jednego, obecne strzelectwo myśliwskie jest w wydaniu zawodniczym , strzelectwem wyczynowym i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wyniki uzyskiwane przez czołówkę naszych strzelców są wynikowymi wieloletnich startów, systematycznego treningu, talentu i reszty czynników związanych z uprawianiem tego sportu. Jeżeli zatem chcemy aby nasze wyniki zbliżały się systematycznie do wyników naszych idoli to musimy zadać sobie sprawę z tego , że sami raczej sobie z tym nie poradzimy. Oczywiście znajda się osoby które nie zgodzą się z tym twierdzeniem –ich wola – ale jeśli dobrze popatrzą na swoją drogę strzelecka zawsze znajda na niej jakąś życzliwą duszę która kiedyś coś podpowiedziała. Jeśli zatem chcemy iść do przodu to musimy zdać sobie sprawę – tu przytoczę wypowiedż wieloletniego trenera i zawodnika Krzysztofa Rymskiego (pistolet) – że „ szaleństwo zaczyna się dokładnie w tym momencie kiedy robiąc ciągle to samo oczekujemy że wyniki będąlepsze”. Nic dodać, nic ująć. Jeśli zatem porównamy nasze treningi rozciągnięte w jakimś cyklu czasowym i dojdziemy do wniosku, że praktycznie niczym się one nie różniły od siebie możemy odpowiedzieć siebie pytając, a dlaczego miałaby wpływać na poprawę wyników? . Tu dochodzimy do sedna sprawy tak niechętnie czasami postrzeganej przez niektórych strzelających- do treningów z instruktorem , trenerem itp. Po co on jest potrzebny skoro i tak strzelam tak a tak .I odpowiedź może być tylko jedna –i tak będziesz strzelał zawsze. Tak jak w innych dyscyplinach sportowych (narty, jeżdziectwo, tenis) można jeżdzić i grać i JEŻDZIĆ I GRAĆ. Po to, żeby zacząć robić to dobrze potrzebny jest stały nadzór, potrzebna jest osoba która pomoże nam to robić dobrze. Gdyby instruktorzy , trenerzy nie byli potrzebni to czołowi zawodnicy którzy już wiedzą wszystko nie korzystaliby z ich pomocy bo po co ? W praktyce tak nie jest i jeśli chcemy osiągnąć satysfakcjonujące nas wyniki warto o tym pomyśleć.

Trening strzelecki jest treningiem ściśle ukierunkowanym i układając jego plan należy wziąć pod uwagę jego różnorodność nie kończącą się tylko na machaniu strzelbą.

Elementami treningu miedzy innymi są:

Czynności strzeleckie

Postawa strzelecka

Złożenie

 Celowanie

Praca na języku spustowym,

Obciążenie treningu, jego intensywność mierzy się ilością pełnowartościowych cykli złożeń w jednostce czasu. Dodać należy że istnieją ważne uwarunkowania sukcesów natury technicznej takie jak odpowiedni dobór wyposażenia , strój i najważniejsze odpowiedni dobór broni i amunicji, jak i natury psychicznej co warunkuje niejako szybkość uczenia się a mianowicie relacja trener -zawodnik

W każdym z tych punktów możemy wyodrębnić szereg podpunktów istotnych dla nauki. W czynnościach strzeleckich będą to: sposób noszenia broni , wyczekiwanie na stanowisku, rozłożenie amunicji, sposób załadowania i rozładowania broni .

W postawie strzeleckiej –ustawienie nóg, głowy, ułożenie tułowia , rąk, znalezienie odpowiedniego środka ciężkości

W złożeniu elementami składowymi będzie: szybkość i technika podnoszenia broni, zakres ruchów, odpowiedni chwyt broni wymagający odpowiedniego dopasowania , ugięcie rąk itd.

Powodzenie w szybkim opanowaniu tych czynności uwarunkowane jest z kolei odpowiednim dopasowaniem broni gdzie w grę wchodzi wiele elementów, doborze odpowiedniego ubioru, amunicji, i wielu innych drobiazgów które mogą pomóc strzelającemu w zdobyciu tych kilku punktów więcej. Tego wszystkiego zawodnik który zaczyna strzelać nie może wiedzieć bo i skąd. Są to lata doświadczeń , obserwacji, lata doskonalenia swoich umiejętności jaki porady dyskusje z tymi którzy robią to dobrze.

W strzelectwie myśliwskim niezmiernie ważnym elementem treningu jest koordynacja ruchowa czyli zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów , przestawiania się z jednych zadań na inne. Umiejętność rozwiązywania nowych nieoczekiwanie pojawiających się sytuacji ruchowych, umiejętność szybkiego , dokładnego i trwałego uczenia się ruchów. – tyle mówi reguła. A praktyka?

W praktyce mamy dwa sposoby na kształtowanie koordynacji ruchowej. Są to zmienność ćwiczeń i zmienność warunków ćwiczeń. Każdy z tych sposobów zawiera kilka podstawowych rozwiązań stosowanych w treningu. Czy widzieliście je kiedykolwiek w treningu na strzelnicy? Może w wysoko wyspecjalizowanych klubach. A trening mentalny?, jakże ważny dla każdego zawodnika . Trening który pozwala wygrywać , panować nad sobą , Tego nigdy na żadnym kursie instruktorskim nie wykładano i nie uczono, bo cóż można przekazać w ciągu trzech dni bez pokazania tego w praktyce. Tyle, że zmieniły się czasy w których strzelamy i obecne strzelectwo myśliwskie jest już wyczynem w całym tego słowa znaczeniu czy to się komuś podoba czy nie i warto by zadbać o porządny kurs instruktorski który wypuściłby fachowców wiedzących jak ma wyglądać szkolenie zawodników.

Metodyka szkolenia ., temat morze, stosowany w praktyce oszczędza masę czasu , pieniędzy i stresu uczącym się i pozwala przygotować w szybkim tempie dobrego strzelca.

Poruszam te tematy i pokazuję niektóre aspekty szkolenia po to aby uzmysłowić tym osobom które zaczynają swoją przygodę ze strzelbą, aby nie marnowały czasu i pierwsze strzelania zaczęły od strzelań z instruktorem.

Cykle szkoleniowe mogą być różne. W zeszłym roku „Łowiec Polski’ zapoczątkował spotkania strzeleckie w ramach szkółki strzeleckiej,. W trzech cyklach przewinęło się przez nią kilkadziesiąt osób. Część z nich spotyka się regularnie raz w miesiącu nadal, osiągając całkiem dobre a nawet bardzo dobre wyniki. Świadczy to o tym, że prawidłowe szkolenie – oby tylko było systematyczne pozwala błyskawicznie osiągnąć przynajmniej średni jeśli nie dobry poziom umiejętności strzeleckich. Najlepszym zdaje się być cykl strzelań weekendowych gdzie treningi wspólne odbywane są raz na miesiąc w cyklu trzydniowym. Pozwala to na stosunkowo niewielkie obciążenie treningowe zawodnika zaś spotkania raz w miesiącu pozwalają jeszcze na koordynację błędów nabywanych pomiędzy spotkaniami. Zakres tego artykułu nie pozwoli na bardziej wyczerpujące pokazanie niuansów prawidłowo zorganizowanego cyklu szkolenia , zresztą nie to było jego zamiarem .Jego zamiarem było namówić Państwa na troszkę inne spojrzenie na trening i wyciągnięcie wniosków, że strzelanie jak każda inna dyscyplina sportu może być zaczęta od razu dobrze o przynosić wiele zadowolenia czego życzę .

Script logo