F3-uwagi o eksploatacji

F3-uwagi o eksploatacji.
F3-trójkę zobaczyłem i wziąłem do ręki po raz pierwszy kilka lat temu na zawodach „forumowych” w Gorzowie, gdzie była prezentowana chyba po raz pierwszy w Polsce przez firmę M.K.Szuster i jej konstruktora Siergieja Kopikowa. Strzelba przypasowała -jak to się potocznie mówi, do tego stopnia, że z marszu wystrzelałem z niej drugie miejsce na organizowanych wtedy strzelaniach parcurowych. Prezentowane były trzy strzelby z trzema różnymi długościami luf. Broń wchodziła już wtedy w pierwszy etap produkcji, niemniej jej konstruktor obecny na zawodach pilnie wsłuchiwał się w uwagi osób strzelających z tej broni i dyskutował o niektórych rozwiązaniach technicznych mających jeszcze ulec poprawkom.
Wiosną bieżącego roku podczas targów w Sosnowcu otrzymałem propozycję aby wypróbować praktycznie tę broń na strzelnicy co też stało się faktem. Mój wybór padł na broń F3 Competition Trap o długości luf 76cm z małym odstępstwem od wzorca jeśli chodzi o kolbę, gdyż wybrałem kolbę typu sporting ze wszystkimi możliwymi regulacjami kierując się tym, że z broni tej będzie strzelało wiele osób głównie konkurencje myśliwskie bądź parcurowe .
W bieżącym sezonie strzeleckim wystrzelono z tej broni 3500 sztuk amunicji, strzelało z tej broni wielu strzelców w tym kilka osób legitymujących się wynikami powyżej 450pkt w wieloboju myśliwskim.
Jak oceniali strzelający F3- bardzo pozytywnie. Dlaczego? , o tym chce właśnie powiedzieć.
Współczesne bronie renomowanych firm a konkretnie ich lufy przy obecnej technologii strzelają doskonale i trudno byłoby wskazać która lepiej. Większe znaczenie ma moim zdaniem w tym wypadku dobór odpowiedniej amunicji śrutowej i odpowiedniego czoku. Zostawmy więc na razie na boku skuteczność strzału w myśl porzekadła „lufy strzelają kolba trafia” i skupmy się na tym co wyróżnia F3 od innych broni. Tą rzeczą jest bez wątpienia ‘Modular System” czyli system umożliwiający konfigurację broni według własnych upodobań korzystając z możliwości zastosowania kilkunastu a nawet kilkudziesięciu wariantów oferowanych przez firmę Blaser. Wchodząc na stronę http://www.blaser.de/Waffen-Konfigurator.1714.0.html, mamy możliwość dowolnego skonfigurowania broni dopasowanej od razu do naszej sylwetki i naszych oczekiwań, co do jej przeznaczenia i zamówienia takiego wariantu. Tego nie zapewnia niestety w podobny sposób żadna inna firma. A więc po kolei.
W zależności od przeznaczenia broni możemy wybrać jedną z sześciu oferowanych kolb, każdą w wymiarze standard 370mm lub długością mieszczącą się pomiędzy 345-390mm a dla kolb Monte Carlo 345-370mm. Ponadto w trzech typach kolb a mianowicie: F3 Game Stock, F3 Sporting Stok i F3game Competition Stock mamy możliwość dobrania odpowiedniego stopnia zagięcia osady poprzez wybranie wymiaru B1 pomiędzy noskiem a linią przedłużającą szynę oraz wymiaru B2 pomiędzy górną częścią stopki a linią przedłużającą szynę. W tych samych typach kolb co wyżej, możemy z wymiarami oscylować w zakresie podanym przez producenta. Bardziej wymagający strzelcy mogą zamówić sobie dodatkowo regulację baki którą możemy swobodnie ustawiać zarówno w pionie jak i poziomie. Aby zapewnić dodatkowy komfort w pasowaniu kolby producent zadbał o strzelców naprawdę wymagających i proponuje im dodatkowo stopkę kolby którą można regulować w kilku niezależnych płaszczyznach tj: długość poprzez dodawanie podkładek dystansowych, podniesienie lub opuszczenie stopki w pionie , przesuniecie boczne stopki co jest bardzo wygodne zwłaszcza dla strzelających pań oraz kąt ścięcia osady. Stopka posiada dodatkowo uchylny, sprężynowy amortyzator odrzutu co poprawia komfort strzelania. Potężnym atutem tego rozwiązania jest możliwość błyskawicznego ustawienia wszystkich żądanych parametrów bez konieczności demontażu całego urządzenia. Gdybyśmy chcieli je jednak odłączyć od kolby zajmie to nam chwilę, bo całość po wsunięciu stopki w prowadnice blokowana jest jedną śrubką.
Co znaczy dobre dopasowanie kolby o tym wytrawnym strzelcom nie muszę wspominać zwłaszcza, że w tradycyjnym układzie każda zmiana parametrów wiązała się z wizytą w zakładzie rusznikarskim i kosztami. Tutaj w zależności od zmiany figury strzelca , grubości ubioru , zmiany techniki strzelania czy konkurencji, wszystkie regulacje możemy wykonać błyskawicznie i co najważniejsze zaraz je wypróbować. Dodatkowo w zależności od zasobności naszego portfela możemy zamówić sobie klasę drewna od podstawowego najtańszego standardu czyli klasy 1do klasy nr 11.
Jeśli chodzi o osadę to mamy do wyboru trzy rodzaje czółenek:
English Style, Schnabel i Fluted które jest najbardziej odpowiednie do naszych strzelań.
Lufy o długościach: 71, 74, 76, 81 i 86cm dają swobodne możliwości ich wyboru, można ponadto zamówić lufy American Trap o długości 81 cm z wysoką szyną.
Wyważenie broni to oddzielna sprawa, tutaj bardzo profesjonalnie potraktowana. Praktycznie otrzymując w sklepie zamówioną według naszej konfiguracji broń mamy ją wyważoną do zamówionych luf. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na dokupienie drugiej pary luf i zachodziłaby potrzeba wyważenie broni do indywidualnych potrzeb, bądź jej dociążenia ze względu na charakter strzelań (np. trap sportowy) to F3 oferuje nam dwie możliwości. Możemy dociążyć zarówno lufę jak i kolbę a wszystko poprzez dodanie odpowiednich balanserów. Balansery lufowe których jest w zestawie 6 sztuk – dwa większe o wadze 63,8 grama każdy i 4 mniejsze o wadze 42,5 grama są przykręcane po zdjęciu czółenka do luf w dwóch gniazdach po obu stronach luf, za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Daje nam to w różnym zestawieniu pięć możliwych kombinacji dociążenia od 85gram do 212,6grama.
Balansery kolbowe 2 sztuki o wadze 65gram każdy, są w razie potrzeby nakręcane na śrubę mocującą kolbę i blokowane w dowolnych wybranych przez nas miejscach. Czas potrzebny na ta operacje to dwie do trzech minut. Łącznie moglibyśmy maksymalnie dociążyć broń o 342,6 grama. Tak bogaty zestaw akcesoriów i indywidualne możliwości konfiguracji osady daje w praktyce niesamowite udogodnienia i musi się przełożyć na jedno – na efektywność strzelania a co się z tym wiąże na trafienia i uzyskiwane wyniki.
Inowacyjnym rozwiązaniem zasługującym na szczególne wyróżnienie w F3 jest zespół uderzeniowo spustowy. Linearny lub może lepiej liniowy czy osiowy zespół uderzeniowy w którym kurki przesuwają się po prowadnicach a nie uderzają obracając się wokół osi daje w efekcie bardzo krótki czas uderzenia w spłonkę od momentu ściągnięcia spustu. Jeśli dodamy do tego, że opór spustu to 1400gram to otrzymamy jeden z najszybciej działających systemów, co wielu doświadczonych strzelców strzelających z tej broni momentalnie zauważyło.
Spusty działają niezależnie tak więc w wypadku niewypału z pierwszej lufy, i nie oddaniu strzału drugi spust po naciśnięciu zwalnia kurek drugiej lufy. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie gdyż mamy możliwość natychmiastowej poprawki.
Broń standartowo przystosowana jest do strzelania śrutem stalowym a czoki oferowane od cylindra do nadczoku posiadają opisy informujące strzelca o ich przystosowaniu do strzelania śrutem stalowym. Selektor strzałów znajduje się bezpośrednio przed spustem. Spust możemy przesuwać w zależności od długości chwytu.
F3 ma jak na boka bardo niską baskilę przez co lufy są umieszczone blisko siebie i po strzale podrzut luf jest dużo mniejszy. Inaczej też bardzo ciekawie rozwiązano sprawę eżektorów, których cały mechanizm mieści się w baskili.
Szyna w modelu Game o szerokości 8,5 mm w broniach o charakterze sportowym ma 10,5 mm szerokości i zwęża się w kierunku wylotu luf do 8,5mm.
W zestawie znajdują się wszystkie potrzebne klucze do regulacji, smar molibdenowy do smarowania , zapasowe muszki.
Jak się strzela z tej broni? bardzo dobrze i skutecznie, bo mając możliwość indywidualnego dopasowania osady , jej wyważenia, nie może być po prostu inaczej. Jest to broń może nie tania ale oferująca kupującemu wiele zadowolenia z racji możliwości indywidualnego jej pasowania , doskonałych spustów , estetyki i precyzji wykonania i możliwości sukcesywnego stopniowego powiększania jej wyposażenia poprzez możliwości dokupienia bardzo szerokiego asortymentu luf. Życzę celnych strzałów.
Script logo