Broń w przystępnej cenie

Co nowego w sprzedaży?

Jednym z najczęściej poruszanych tematów dotyczących broni i strzelectwa myśliwskiego jest kwestia, jaką broń wybrać na początek. Dotyczy to zarówno kolegów mających określony, ściśle wyliczony budżet na jej zakup, jak i tych, dla których jest to mniej istotne.

Nie ukrywam, że doradztwo w tym pierwszym przypadku jest niezwykle trudne gdyż trudno polecać komuś broń, o której wiadomo, że jej trwałość ma swoje odbicie w niskiej cenie a wybór droższej broni nie wchodzi w rachubę.

Z reguły jednak dominuje grupa osób, których interesuje broń z tzw. średniej półki cenowej gdzie można już dostać broń renomowanych firm nieodbiegająca cechami użytkowymi od modeli droższych. Różnice grup cenowych w broniach danej firmy wynikają w dużej mierze z nakładów poniesionych przy produkcji i mających swoje odbicie w jej wykończeniu, dodatkowych elementach takich jak np. wentylowana szyna czy lufy, regulowany spust, grawerka, klasa drewna na osadę, nie ujmując przy tym wartości eksploatacyjnej danej grupy broni. Wszystkie egzemplarze przechodzą takie same mordercze testy, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania jak też osiągi eksploatacyjne.

Coraz częściej pytający zaznaczają, że interesuje ich również strzelectwo, a więc w grę wchodzi już strzelnica a co za tym idzie intensywniejsza eksploatacja danego egzemplarza broni. Rozwiązań uniwersalnych nie ma, ale zawsze przeglądając ofertę producentów broni obecnych na naszym rynku możemy wybrać coś interesującego i mieszczącego się w średnim budżecie.

Na ostatnich VIII Targach Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo 2011 firma „Knieja” z Krakowa zaprezentowała szeroką gamę broni śrutowej i kulowej, spośród której chciałbym przedstawić dwie jednostki broni mogące stanowić podstawowe wyposażenie myśliwego dysponującego określonym budżetem.

Z broni śrutowej wybrałem boka Select English Field firmy Winchester. Broń ta pojawiła się u nas w sprzedaży w końcu ubiegłego roku i znalazła uznanie wśród jej użytkowników.

Oto niektóre parametry broni:

Kaliber :12M

Długość luf : 71-76 cm

Rodzaj czoków: Invector+

Szyna wentylowana: 6mm

Drewno polerowane olejem

Waga: 3, 15kg

Broń ładnie zrobiona i stosunkowo lekka, co może stanowić zachętę przy jej zakupie dla polujących pań. Idealne zrównoważenie wyboru pomiędzy strzelnicą a polem. Możliwość wyboru interesującej nas długości luf w przedziale od standardu 71cm do luf o długości 76 cm przydatnych szczególnie na trapie i polowaniach wodnych. Selektor umożliwiający wybór lufy przed strzałem umieszczony w bezpieczniku. Broń posiada wiercenia luf Back – Bored zapewniające doskonałe pokrycie oraz skuteczność strzału. W zestawie kupujący otrzymuje 3 czoki Invector +, ¼, ½, i ¾. Dla osób chcących wykorzystywać tą broń na strzelnicy poleciłbym dokupienie dwóch czoków: cylindra i pełnego.

Atutem broni jest przystępna cena skalkulowana na 4990zł.

Sztucer Browninga z serii X-Bolt to kilka innowacyjnych rozwiązań, które z pewnością zostaną docenione przez użytkowników tej broni.

Sztucer jest oferowany obecnie w czterech podstawowych kalibrach: 223R, 243W, 30-06 i 308WIN przydatnych zarówno na strzelnicy (223R) jak i w kniei. Magazynka mieści 4sztuki a sztucer przy długości lufy 56cm i swojej wadze 3,15kg jest doskonale wyważoną zwartą konstrukcją charakteryzująca się doskonała celnością i komfortem eksploatacyjnym.

Co zatem ciekawego w tym modelu?

A więc po kolei:

  1. Spust:

Każdy z nas wie, że do precyzyjnego oddania strzału konieczny jest dobry, przewidywalny spust.

Nowy trój-dźwigniowy system spustowy Feather zamontowany w modelu X-Bolt umożliwia nie tylko stosowanie lżejszego nacisku na spust, lecz także skraca ruch języka spustowego przed i po strzale. Dzięki temu pociągnięcie spustu jest pewne, zdecydowane i bardzo precyzyjne. Dodatkowo nacisk na spust można ustawić przy użyciu prostej śruby regulacyjnej. Działanie spustu przed zwolnieniem mechanizmu uderzeniowego jest niezwykle czytelne i przewidywalne, co ma swoje odbicie w braku tzw. zerwanych strzałów.

  1. Bezpiecznik;

Łatwy w obsłudze i efektywny ze względu na równoczesne blokowanie aż trzech punktów: spustu, zaczepu spustowego i iglicy.

Innowacyjną cechą wspomagającą bezpiecznik jest przycisk umożliwiający odblokowanie i otwarcie rygla, gdy bezpiecznik znajduje się w pozycji „włączony”. Pozwala to na sprawdzenie czy komora jest pusta, załadowanie albo rozładowanie broni, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa.

  1. Lufa:

Lufa zamocowana jako swobodnie „pływająca” jest obecnie swoistego rodzaju standardem w broniach o najwyższej celności. W tym sztucerze jak i innych broniach typu X-Bolt doskonały efekt „pływania” jest uzyskiwany dzięki systemowi podwójnego osadzenia.

Aby uzyskać doskonalą stabilność część zamkowa lufy spoczywa na odpowiednich podstawach kołyskowych wykonanych z formowanej żywicy i umieszczonych na obu jej końcach.

Inną istotną cechą jest doskonale zaprojektowany wylot lufy, lekko cofnięty, aby lepiej chronić gwint lufy przed uszkodzeniem.

Magazynek:

Łatwy w użyciu, wyposażony w ergonomiczną dźwignię zwolnienia umieszczoną bezpośrednio na nim. Dzięki temu magazynek można łatwo wyjąć używając tylko jednej ręki, nawet ubranej w rękawicę, kiedy jest zimno. Mechanizm podający magazynka jest zaprojektowany w taki sposób, aby każda sztuka amunicji została skierowana dokładnie do otworu lufy i załadowana precyzyjnie do centralnej części komory. Dzięki temu naboje trafiają do komory szybciej i łatwiej bez uszkadzania ich ołowianych końcówek, co zdarza się w przypadku tradycyjnych magazynków.

Zamek:

Czterotakt o wysokiej kulturze pracy z wygodną odchyloną i zakończoną kulką rączką zamka.

Z innych ciekawostek to:

W sztucerze tym zastosowano nową stopkę, wykonaną w technologii Inflex. Chroniona patentami konstrukcja i materiały wywołują kierunkowe odchylenie sił odrzutu w kierunku dolnej części kolby, co powoduje odsunięcie kolby od policzka strzelca.

 

Dodatkowo, aby zapewnić stabilizację optyki, konstruktorzy zaprojektowali mocowanie podstaw pod montaż lunety przy użyciu czterech śrub na każdą podstawę, co niewątpliwie przyczyni się do stabilizacji optyki.

Co do celności broni nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Powiem tylko, że strzelając z niej stwierdziłem ze nasze strzelnice są po prostu za krótkie, bo dystans 100 metrów, jakim dysponujemy na naszej osi rogacza to odległość, na której można spokojnie przy dobrze przystrzelanej optyce wyciąć na tarczy przysłowiową „ koniczynkę’”.

Wszystkie te elementy powiązane ze sobą w konstrukcję „X-BOLT” powodują, że dostajemy za przystępną cenę 3990zł markowy, doskonały i niezwykle poręczny sztucer cechujący się rewelacyjną celnością. Broń naprawdę godna polecenia.

Script logo